

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 0.991 mm |
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 120 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 3.1 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Self Resonant Frequency | 64 MHz |
| Type | Wirewound |
| Current Rating | 1 A |
| DC Resistance (DCR) | 130 mΩ |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 3.3 µH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 1.03 A |
| inductance tolerance | 20 % |
| Max DC Current | 1 A |
| Saturation Current | 1 A |
| Schedule B | 8504500000 |
| Max Saturation Current | 1 A |
| Max Temperature Rise Current | 1.03 A |
| Temperature Rise Current | 1.22 A |
| Max Length | 3.1 mm |
| Max Width | 3.1 mm |
| Min Length | 2.9 mm |
| Min Width | 2.9 mm |
Stock: 457
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13165
Ext.Price$0.13165
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13165 | $0.13165 |
| 10 | $0.10638 | $1.06380 |
| 50 | $0.09640 | $4.82000 |
| 100 | $0.08735 | $8.73500 |
| 500 | $0.07922 | $39.61000 |
| 1000 | $0.07184 | $71.84000 |
