NRH3010T3R3MN
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Mfr.Part #:
NRH3010T3R3MN
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors 3.00mmL×3.00mmW×1.00mmH SMD/SMT 3.3 µH 20 % 1 A 130 mΩ
ParameterValue
Tolerance20 %
Height - Seated (Max)0.991 mm
Length3 mm
Width3 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature120 °C
Min Operating Temperature-25 °C
Composition(Kit Type)Wirewound
Height1 mm
PackagingReel
Depth3.1 mm
Halogen FreeHalogen Free
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
REACH SVHCUnknown
Self Resonant Frequency64 MHz
TypeWirewound
Current Rating1 A
DC Resistance (DCR)130 mΩ
Test Frequency100 kHz
ShieldingShielded
Inductance3.3 µH
Core MaterialFerrite
RMS Current (Irms)1.03 A
inductance tolerance20 %
Max DC Current1 A
Saturation Current1 A
Schedule B8504500000
Max Saturation Current1 A
Max Temperature Rise Current1.03 A
Temperature Rise Current1.22 A
Max Length3.1 mm
Max Width3.1 mm
Min Length2.9 mm
Min Width2.9 mm